• Domates
  • Domates
Domates
Ürün Kodu : 9       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
4.69 TL   Kdv Dahil
Gelince Haber Ver

Domates, genellikle kırmızı, yenilebilir tane bitki, Solanum lycopersicumun, genel olarak bir domates bitkisi olarak bilinir. Türler batı Güney Amerika ve Orta Amerika kökenli. Nahuatl (Aztec dili) kelime Tomatl İspanyolca kelime yol açan tomate İngilizce kelime olan, domates türetilen. Evcilleştirilmesi ve ekili bir gıda olarak kullanılması, Meksika'nın yerli halklarından kaynaklanmış olabilir. Aztekler anındaki pişirme domates kullanılan Aztec gerçekleşen İspanyol istilasından ve İspanyol ile temas ettikten sonra, ilk kez domates karşılaşılan sonra Aztekler , Avrupa'ya bitki getirdi. Oradan, domates 16. yüzyılda Avrupa sömürge dünyasının diğer bölgelerine tanıtıldı. 

Domates önemli bir umami lezzeti kaynağıdır. Domates birçok yemekler, soslar, içinde, çiğ ya da pişmiş çeşitli yollarla tüketilmektedir salata ve içecek. Domates meyvelerken - botanik olarak çilek olarak sınıflandırılırlar - genellikle bitkisel bir bileşen veya garnitür olarak kullanılırlar. 

Domates bitkisinin birçok çeşidi , dünyanın dört bir yanındaki ılıman iklimlerde yaygın olarak yetiştirilmektedir ve seralar yılın her mevsimi boyunca domates üretimine izin vermektedir. Domates bitkileri tipik olarak 1-3 metre (3-10 ft) yüksekliğe kadar büyür. Yayılan ve tipik olarak desteğe ihtiyaç duyan zayıf bir gövdeye sahip sarmaşıklardır. Belirsiz domates bitkileri olan uzun ömürlü kendi doğal yaşam, ancak yetiştirilir. Belirli bir yükseklikte büyümeyi durduran ve bir kerede bir ürün üreten yıllık bitkilerdir. Domatesin boyutu, çeşidine göre değişir, genişliği 0,5–4,2 cm'dir.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Ürün Etiketleri
domates çorbasıdomates biber
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?